top of page

Dlaczego Speakly uczy mnie 4000 najistotniejszych słów?Nic w aplikacji Speakly nie jest przypadkowe, ponieważ jako lingwiści chcemy zaoferować Ci najbardziej optymalną naukę języka. To z kolei oznacza, że lata naszych badań wymagały zgłębienia nauk lingwistycznych oraz technik zapamiętywania.


Jak już wiesz, Speakly nauczy Cię 4000 najistotniejszych słów oraz wyrażeń w języku obcym, co wystarczy, by radzić sobie w praktycznie każdej sytuacji w codziennym życiu. Jeśli chcesz poczytać więcej o wyjątkowej metodzie Speakly, przeczytaj ten post na naszym blogu.


Pewnie zastanawia Cię, dlaczego Speakly uczy dokładnie 4000 słów i wyrażeń w obcym języku, ale nie więcej. 🤔


Tak naprawdę to bardzo proste


Powód jest bardzo logiczny i praktyczny - chcemy zaoszczędzić Twoją energię i czas oraz abyś nie uczył się rzeczy, które nie zapewnią optymalnego rozwoju Twoich umiejętności językowych.


Spójrzmy ponownie na sedno metody Speakly, które uczy najważniejszych słów w kolejności ich istotności w prawdziwym życiu. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna, ponieważ nauka oparta na częstotliwości użycia jest centralnym punktem całego systemu Speakly.


Jak już być może wiesz z naszych innych artykułów lub z programu Speakly, znając 300 najważniejszych słów w języku obcym, znasz słownictwo użyte w około 42% wszystkich rozmów z codziennego życia.


Gdy nauczysz się 1200 słów, ten procent wzrasta do 70%. A kiedy przyswoisz już 4000 najważniejszych słów w danym języku, to praktycznie zdobędziesz słownictwo dla biegłego poziomu w mowie, co w rzeczywistości oznacza niemal każdą sytuację z życia. 😊


Spójrzmy na te numery z bliska.


Jak widać, im więcej słów się uczysz, tym mniejszy mają one wpływ na Twoje umiejętności językowe. Jest w tym logika.


I ponieważ Speakly uczy słów i wyrażeń w kolejności zależnej od ich istotności, pierwsze 300 słów jest używane w prawdziwych rozmowach najczęściej. Im dalej się uczysz, tym mniej istotne są to słowa, i tym rzadziej są one też używane. Właśnie o to tu chodzi.


Praktycznie rzecz biorąc, potrzebujesz mniej niż 4000 słów


Jeśli możesz, poświęć minutę i zastanów się, jak duża jest różnica pomiędzy nauczeniem się 300 słów dających 42% biegłości a nauczeniem się 4000 słów dających skuteczną biegłość.


Dlatego też widzimy, że tak wielu użytkowników Speakly osiąga solidny poziom w mowie już wcześniej - nie potrzebują znać wszystkich 4000 słów. Dobrze jest znać wszystkie 4000 słów, pomogą Ci one czuć się pewnie, gdy mówisz, ale tak naprawdę, by czuć się komfortowo mówiąc w danym języku, wystarczy już znać 2500 najistotniejszych słów. 👌


Wszystko jest oparte o statystycznej przydatności


Wróćmy jednak do pierwszego pytania - Dlaczego 4000 słów, a nie więcej?


Jak się zapewne domyślasz, odpowiedź kryje się w tym samym statystycznym podejściu.


Weźmy przykład. Wyobraź sobie, że bierzesz słowo nr 10 000 z listy statystycznie ważnych słów. Oznacza to, że owo słowo jest na miejscu 10 000 pod kątem istotności. Jak myślisz - jakie jest statystyczne prawdopodobieństwo, że użyjesz tego słowa w jakiejkolwiek rozmowie w życiu codziennym?


Oczywiście zależy to też od rozmówcy, ale przeciętnie to słowo byłoby użyte w 0.00007% codziennych rozmów, co jest pewnie tak samo prawdopodobne, jak wygrana w loterii trzy razy z rzędu. 😜


Zadziwiające, prawda?


To właśnie dlatego umyślnie wybraliśmy limit użytecznego słownictwa jako 4000 słów, abyś nie musiał uczyć się czegoś, czego nie musisz wiedzieć. 😉


Jeśli pomyśleć, ile słów jest zawartych w słowniku, możesz łatwo się przekonać, że słowniki są właściwie bardzo demotywującym narzędziem nauki i aby skutecznie uczyć się języka, należy omijać je szerokim łukiem. Sprawdź ten post, aby dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego tak jest.


Podsumowanie


Speakly uczy 4000 statystycznie najważniejszych słów z czysto naukowych i statystycznych powodów - są to słowa i wyrażenia, które pomogą Ci wypowiadać się w przeróżnych sytuacjach. Gdy będziesz się uczyć kolejnym razem ze Speakly, pamiętaj, że każde słowo i zdanie, którego się uczysz, jest cenne dla doskonalenia Twoich umiejętności językowych. 😉
14,937 views2 comments
bottom of page