top of page

Dlaczego nie powinieneś kupować książek do nauki języka

Updated: Nov 11, 2020Każdy z nas korzystał z podręczników do nauki języka - w szkołach, na lekcjach języka lub z korepetytorem. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, czy korzystanie z książek do nauki języków jest w ogóle dobrym pomysłem? A jeśli nie, to dlaczego? 🤔


Jak być może już wiesz, Speakly stosuje unikalną metodę, która uczy słów i zdań w oparciu o ich znaczenie w życiu codziennym. Jeśli nie wiesz jeszcze jak ona działa i dlaczego jest tak skuteczna, przeczytaj TEN wpis na blogu o metodzie Speakly. Metoda ta jest ściśle powiązana z pomysłami przedstawionymi poniżej, a jej zrozumienie pomoże Ci przekonać się, dlaczego książki do nauki języków są tak naprawdę nieskuteczne.Jak wiele słów tak naprawdę potrzebujesz?


Pozwól najpierw, że zadam Ci pytanie - skąd wiesz, że wszystkie słowa i zdania, które znajdują się w podręcznikach do nauki języków, są dla Ciebie naprawdę ważne, abyś mógł mówić, pisać i rozumieć język obcy? A co więcej, skąd wiesz, że metoda, na której zbudowane są te książki, jest skuteczna?


Pierwsza myśl, która może przyjść Ci do głowy jest taka, że „sposób, w jaki podręcznik uczy mnie języka musi być rozsądny, ponieważ została ona stworzona przez ekspertów”. To prawda, brzmi to logicznie. Ale pozwólcie mi to zakwestionować...😎


Najpierw wyobraź sobie, że otwierasz przypadkowy podręcznik na środku. Powiedzmy, że jest to podręcznik do nauki francuskiego dla początkujących. Masz przed sobą dwie strony z obrazkami i tekstem. Teraz wyobraź sobie, że analizujemy te dwie strony pod kątem tego, które słowa i zdania są dla Ciebie najbardziej przydatne, aby przetrwać w jak największej liczbie rozmów w prawdziwym życiu.


Może Cię to zaskoczyć, ale najprawdopodobniej odkryjemy, że około 60% słów i zdań na tych dwóch stronach jest niepotrzebnych i nieadekwatnych w tym konkretnym czasie i na poszczególnym poziomie zaawansowania.


Co mam na myśli? Przede wszystkim dwie rzeczy:

  1. Nie są to statystycznie najważniejsze słowa i zdania, których powinieneś się teraz uczyć, aby optymalnie poprawić swoje umiejętności językowe.

  2. Z tego powodu nie uczysz się rzeczy, które dałyby Ci najwięcej korzyści i czujesz przez to, że sam proces nauki jest wolny.


Dlaczego więc eksperci, którzy stworzyli te książki, nie myśleli o tym, które słowa i zdania są najważniejsze? 🤔


Prawda o podręcznikach


Odpowiedź jest dość prosta - w edukacji pewne rzeczy są robione od wieków, i nawet dzisiaj przeważająca większość z nas uczy się (i uczy) języków dokładnie w ten sam sposób - w oparciu o tematy. Nauka oparta na tematach oznacza, że będziesz uczyć się słownictwa potrzebnego do rozmawiania o swojej rodzinie, podróżach, pogodzie i tak dalej. Jednak nauka języka oparta na tematach jest kilka razy mniej skuteczna niż nauka na podstawie statystycznej trafności w codziennym życiu.


Tak więc właściwie wszystko sprowadza się do prostego pytania - co jest naprawdę przydatne, a co nie? Zapytaj siebie samego - czy uczę się rzeczy, które przynoszą mi najwięcej rezultatów przy minimalnym wysiłku? Zrobiłbyś to w każdym innym aspekcie swojego życia. Dlaczego więc nie w nauce języka? To jest sekretny klucz do sukcesu użytkowników Speakly. 😉


NB! Jeśli zastanawiasz się, skąd wiemy, które słowa i zdania są najbardziej „wartościowe” w języku - badaliśmy ten temat przez ponad 5 lat, analizując tysiące prawdziwych uczniów i miliony bajtów danych.


Podsumowanie


Gdy kolejnym razem zobaczysz podręcznik do nauki języka, pamiętaj, że wiele z zawartych w nim słów i zdań nie jest tak przydatnych i nie ulepszają Twoich umiejętności językowych tak, jak powinny. Najprawdopodobniej czułeś to też w szkole, gdy uczyłeś się języka obcego przez lata, ale wciąż nie możesz w nim mówić.


Ale nie musi tak być, jeśli wykorzystasz metodę w oparciu o badania naukowe, która przynosi efekt Tobie i Twoim umiejętnościom językowym, ponieważ skupia się ona na tym, co jest naprawdę ważne.👇
550 views0 comments

Comments


bottom of page