top of page

Proč mluví celý svět anglicky?
Zde jsou 3 důvody, proč tolik lidí na celém světě mluví anglicky.


Britské impériumPrvním zřejmým důvodem, proč se angličtina stala celosvětovým jazykem, je Britské impérium a jeho kolonizační úsilí po celé planetě, které v určitém okamžiku zahrnovalo přibližně čtvrtinu celého světa.


Původně se anglicky mluvilo pouze na Britských ostrovech, ale díky různým událostem, jako je obchod s Asií a Afrikou, a brutálnějším taktikám, jako je kolonizace zemí, se tento jazyk postupně rozšířil.


Možná byste si mysleli, že i když je země kolonizována, místní obyvatelé budou nadále žít ve svém rodném jazyce a používat angličtinu pro vládní jednání a obchod. Ale zásadní bylo získat "řádné vzdělání", což v těchto kolonizovaných zemích znamenalo mluvit anglicky. Proto tento jazyk zaujal elitářské postavení jako jazyk, kterým mluví lidé s vyšším vzděláním. A čím vzdělanější člověk byl, tím větší měl moc. Výsledkem byla potřeba mluvit anglicky, aby bylo možné dosáhnout bohatství a blahobytu.Poválečné USAV poválečném období USA došlo k rozmachu podnikání v zemi a k rozvoji mezinárodního obchodu. To upevnilo pozici angličtiny jako mezinárodního jazyka pro globální obchod. Současně se v zahraničí prosadil americký filmový a hudební průmysl. Všechny druhy americké hudby, od jazzu po rock'n'roll, si našly své posluchače po celém světě. Angličtina se tak stala nejen jazykem obchodu, kterým byla již po staletí, ale také jazykem zábavy.


Technologický pokrokPoté, co se Spojené státy prosadily jako světový lídr v oblasti obchodu, byl v USA vynalezen internet, který přinesl dosud nevídaný technologický pokrok, neboť většina počítačových technologií byla rovněž vyvinuta v této zemi. S rozvojem technologické sféry se angličtina opět dostala do celého světa.


Ze stejného důvodu vede anglicky mluvící svět i v oblasti vědy. Většina univerzit, které publikují výzkum, tak činí v angličtině. Tím, že se angličtina stala nástrojem šíření inovací po celém světě, upevnila se jako světová lingua franca neboli společný jazyk.

200 views0 comments

Comments


bottom of page