top of page

Pokonaj blokadę przed mówieniem w języku obcym
Wiele osób uczących się języka ma tak zwaną “blokadę przed mówieniem”, którą opisują jako rozumienie języka, ale niezdolność do mówienia w nim. 😕


Zazwyczaj czują się tak średnio-zaawansowani lub zaawansowani uczniowie, i choć rozumieją oni język i mogą w nim czytać (w większości przypadków), coś powstrzymuje ich przed znalezieniem słów, aby wyrazić swoje myśli na głos.


Czy też masz taki problem?


Jeśli podczas mówienia w języku obcym masz trudność ze znalezieniem słów, pozwól mi obiecać, że jeśli podejmiesz kroki opisane w tym artykule, to przezwyciężysz blokadę przed mówieniem w trakcie miesiąca lub maksymalnie półtora miesiąca. Potrzebne jest do tego 30 minut Twojego czasu, 5 razy w tygodniu. 👍


Chcesz podjąć to wyzwanie? 🚀


Co powoduje blokadę przed mówieniem?


Zanim przejdziemy do praktycznych rozwiązań, ważne jest aby zrozumieć, co powoduje blokadę przed mówieniem w obcym języku.


Niestety, w większości wynika to z naszego doświadczenia w nauce języków obcych w szkole, a wszystko to jest związane z tym, jak “zaprogramowano” nas, abyśmy się czuli, popełniając błędy.


Jak to, zapytasz? Jeśli się zastanowić nad tym, jak uczy się języków w szkołach i z pomocą innych tradycyjnych metod, to zobaczymy, że te metody uczą nas, aby unikać błędów. Nasze stopnie w pełni zależą od ilości błędów, jakie popełnimy podczas sprawdzianów.


Czy to jest problem? 🤔

To jest ogromny problem. Mimo, że język jest naturalną częścią każdego z nas, to jesteśmy “zaprogramowani” tak, że jeśli popełnimy błąd lub nie mówimy w języku “poprawnie”, to uważamy, że w ogóle nie powinniśmy używać tego języka i nie jesteśmy go warci.


To bardzo potężna myśl. Pomyśl o niej przez chwilę. To, co zrobił system nauczania szkolnego to to, że uwierzyłeś, że może “pewnego dnia w przyszłości”, będziesz wart tego, aby mówić w języku obcym, ale jeszcze nie teraz, bo wciąż popełniasz błędy.
To takie nienaturalne.


Teraz pomyśl o dorastaniu i “uczeniu się” swojego ojczystego języka. Nie byłeś karany za popełnianie błędów. Prawdopodobnie Twoi rodzice poprawiali Cię, gdy słyszeli, że wymawiasz coś nieprawidłowo, ale nigdy nie ocenili Cię z góry lub sprawili, że czułeś się niewart swojego języka.


Dlaczego? Ponieważ popełnianie błędów to jedyny sposób, aby się nauczyć, i jest to najbardziej naturalna rzecz na świecie.


Zapewniam Cię, że każdy, kto uczy się języka obcego powie Ci, że brak lęku przed popełnianiem błędów jest jednym z głównych kluczy do sukcesu. Ja też tak uważam!


Co zrobić, aby pokonać tę blokadę?


Aby pokonać strach przed mówieniem w języku obcym należy zrozumieć, skąd on pochodzi. Teraz wiesz już, że to nie jest Twoja wina. Blokada przed mówieniem została niejako zaprogramowana w Twoim umyśle poprzez szkolny system nauczania oraz inne tradycyjne metody, które oceniały Twoje zdolności jedynie przez pryzmat ocen. Oceny te z kolei zdławiły Cię, nawet jeśli byłeś na tyle odważny, żeby spróbować mówić w obcym języku.


Dobra wiadomość jest taka, że można przeprogramować ten strach w całkiem krótkim czasie. W taki sam sposób, w jaki psychologowie “przeprogramowują” osoby bojące się latania, węży lub wysokości, możemy pomóc przeprogramować Twój umysł, aby wyzwolił się od blokady przed mówieniem. Jak wspomniałem na początku tego artykułu, zajmuje to tylko od jednego do półtora miesiąca.


Może to być dla Ciebie niespodzianką, ale taka blokada może zostać łatwo pokonana z pomocą codziennego słuchania języka obcego. Jeśli nie czytałeś jeszcze artykułu, gdzie omawiamy, dlaczego codzienne słuchanie ćwiczeń ze Speakly jest tak ważne, przeczytaj ten wpis.


Podsumowując, możesz przezwyciężyć blokadę przed mówieniem w obcym języku poprzez:


➟ wypełnianie specjalnych ćwiczeń Speakly, które zawierają najistotniejsze słowa i wyrażenia z języka, którego się uczysz, a także są dobrane dla Twojego poziomu


➟ słuchanie jednego zadania przez 5-7 dni z rzędu. Wystarczy posłuchać raz dziennie, choć dwie powtórki byłyby lepsze!Ale w jaki sposób codzienne słuchanie wpływa na Twoją blokadę językową? Coś tu chyba nie gra...


Jak wspomniałem wcześniej, blokada przed mówieniem pochodzi od strachu przed popełnieniem błędu. Jest to udowodnione naukowo. Nawet jeśli znasz słowa i wyrażenia, to nie wypowiesz ich na głos, ponieważ możesz popełnić błąd i ośmieszyć się przed innymi. Tylko tyle i aż tyle. 💁‍♂️


Jak codzienne słuchanie kilka razy z rzędu może to naprawić? Aby odpowiedzieć na to pytanie, wyobraź sobie dwie poniższe sytuacje.


➟ Sytuacja nr 1: codziennie słuchasz nowego ćwiczenia ze słuchu lub każdego dnia oglądasz nowy film zagraniczny.

➟ Sytuacja nr 2: słuchasz tego samego ćwiczenia ze słuchu ze Speakly przez 5-7 dni pod rząd (raz dziennie lub co lepsza, dwa razy)


Teraz zadaj sobie pytanie: Jaką informację przyswajasz podczas wykonywania tych rzeczy? 👆


Mogę Ci zagwarantować, że w pierwszym przypadku tylko wzmocnisz poczucie niepewności, a co za tym idzie, blokadę przed mówieniem. Dzieje się tak dlatego, ponieważ poznając codziennie nowy tekst, masz stale styczność z nową informacją. Wtedy zawsze będziesz czuł, że materiał jest niezrozumiały. Taka sytuacja jedynie wzmocni blokadę, ponieważ pogłębia ona Twoje uczucie niepewności.


W drugiej sytuacji powtarzasz słuchanie tego samego tekstu i dzięki temu osiągniesz zupełnie odwrotny rezultat. Zaprogramujesz swój umysł tak, aby uwierzyć, że możesz zrozumieć język obcy i w ten sposób pozbędziesz się niepewności związanej z popełnianiem błędów.


Codzienne słuchanie tego samego tekstu przez kilka dni z rzędu ma olbrzymią skuteczność. Widzę to każdego dnia na przykładzie uczniów Speakly. Słuchanie metodą powtórek jest dla większości osób kluczem do przezwyciężenia blokady i śmiałego komunikowania się w obcym języku.


💎 Mam dla Ciebie jeszcze jedną radę. Zawsze polecam uczniom, aby zaczynali zapamiętywać pełne zdania i paragrafy z ćwiczeń ze słuchu. Tak naprawdę to bardzo proste!


Kiedy przesłuchałeś już jedno ćwiczenie 7-8 razy, to jego zawartość zacznie się utrwalać w Twojej pamięci. Kiedy tak się stanie, skorzystaj z okazji, aby zapamiętać całe frazy i akapity, wstrzymaj ćwiczenie i spróbuj powtórzyć je na głos. Sam bardzo lubię to robić, ucząc się różnych języków w Speakly. Też wypróbuj! 😉


280 views0 comments

Comments


bottom of page