top of page

Parim keeleõppestrateegia kesktasemel õppijatele
See, kuidas peaksid keeleõppele lähenema sõltub paljuski sellest, millisel tasemel Sa parasjagu oled. Selles artiklis näitan Sulle, mida peaksid tegema, kui oled kesktasemel õppija.


Järgnevad soovitused põhinevad aastatepikkustel uuringutel, mille käigus oleme analüüsinud tuhandeid keeleõppijaid, kes Speaklyga õpivad. Nii et tee täpselt nii nagu Sulle soovitame ning saad samuti vaid paari kuuga uues keele suhtlema hakata!☝️


Sinu eesmärgiks on keele aktiivne kasutamine


Kesktasemel õppijana on Sinu eesmärgiks nii palju kui võimalik keelt praktiseerida. Selleks on vajalik planeerida enda õppetegevustesse järgnevad kolm elementi.

  • Õpi päevas vähem uusi sõnu.

  • Sukeldu veelgi rohkem võõrkeelsesse keskkonda.

  • Saa grammatikaga sõbraks.


Arutame need elemendid nüüd üksteise järel läbi, et näeksid, miks sa pead tegema just neid asju ja mitte midagi muud.


Õpi päevas vähem uusi sõnuMe näeme uuringutele põhinedes, et suurema osa inimeste jaoks on võõrkeeles erasi arenemine seotud igikestva uute sõnade õppimisega. Tavaline mõtteviis on selline: "mida rohkem sõnu ma tean, seda parem on minu keeleoskus". Seepärast ostavad keeleõppijad tihti aina uusi ja uusi keeleõpikuid ning võõrkeelseid raamatuid ning hakkavad neid tõlkima.☝️


Ja kuigi see võib tunduda väga loogiline tegevus, siis uuringud näitavad hoopis midagi muud. Tegelikult hoiab selline tegevus sind hoopis tulemuste saavutamisel tagasi.🚀


Aga miks see nii on? Vastus on siinkohal väga lihtne ja see kõik põhineb faktil, kui palju on sul tegelikult vaja sõnu ja lauseid, et võõrkeeles rääkida.


Ilmselt sa juba tead, et Speakly õpetab sulle sõnu ja lauseid vastavalt sellele, kui kasulikud on need päris elu vestlustes (loe lähemalt Speakly metodoloogia kohta sellest blogipostitusest).


Uuringutele põhinevalt näeme, et kõigest 300 kõige olulisema sõna tundmine annab sulle vajaliku sõnavara, et saada aru 42% mistahes igapäevastest olukordadest.


Kui sa aga tead juba 1200 kõige olulisemat sõna, siis tõuseb see number 70% peale. Ja kui tead 4000 kõige olulisemat sõna, siis on see põhimõtteliselt kogu sõnavara, mida eales keeles vajada võid. 😊


Nii et see võib kõlada küll imelikult, kuid kesktasemel õppijana on väga tõenäoline, et sa ei vaja rohkem teadmisi - sul on vaja lihtsalt täita lüngad olemasolevates teadmistes ning neid teadmisi päriselt ka rakendada. Nii et aina keerukama poole liikumise asemel peaksid sa suunama pilgu just lihtsama ja olulisema kordamisele ning rakendamisele.


Seepärast soovitab ka Speakly sul kesktaseme õppijana tegeleda rohkem teiste õppeelementidega (nagu kuulamisharjutused, LIVE-olukorrad, sõnade kordamine jne).


💥 Kokkuvõte: Kesktasemel õppijana on parim õppida päevas viis kuni kümme uut sõna ning täita see eesmärk igapäevaselt. Ja pärast seda soovitame sul keskenduda teistele õppeelementidele, kus oma oskused proovile panna saad.💥Sukeldu veelgi rohkem võõrkeelsesse keskkondaIgapäevane kuulamine on oluline - on tähtis, et iga päev võõrkeelt kuuleksid ning seda isegi siis, kui sa sõnagi aru ei saa. Veelgi tähtsam on see aga kesktasemel, kus sul on juba keele vundament olemas.


See võib tulla sulla üllatusena, kuid uuringud näitavad, et kesktasemel õppijatel on tihtipeale olemas kogu sõnavara, mida nad hästi suhtlemiseks vajavad, kuid nad ei suuda neid sõnu lihtsalt vestlemiseks kasutada. See paneb nad tundma, et nad vajavad veel ROHKEM sõnu, kuna see paistab olevat lahendus suhtlema hakkamiseks. 😉


See on aga nõiaring, mis kunagi ei lõppe, ning ainus viis selle murdmiseks on mõista, et päriselt keeles suhtlemiseks vajad sa ainult väikest osa kogu keele sõnavarast (pea meeles: 1200 kõige olulisemat sõna = 72% mistahes olukordadest).


Aga mis sellel kõigel igapäevase kuulamisega pistmist on? Speakly kuulamisharjutused on loodud spetsiaalselt sellisel moel, et need sisaldavad keele kõige olulisemaid sõnu ja lauseid. Tänu sellele on neil väga suur mõju sinu arusaamis- ning rääkimisoskuse aktiveerimiseks.


Jah, uuringud näitavad, et igapäevane Speakly kuulamisharjutuste kuulamine aktiveerib sinu rääkimisoskust ning just seetõttu on igapäevane kuulamine kesktasemel õppijate jaoks võtmetähtsusega. 🚀


Et uurida lähemalt, kuidas ja miks peaksid igapäevase kuulamisega tegelema, loe seda blogipostitust.


💥Kokkuvõte: Igapäevane kuulamine on sulle kesktasemel õppijana väga oluline. Ära seda kindlasti vahele jäta ja pea meeles, et kuula ühte ja sama Speakly kuulamisharjutust vähemalt 5-7 päeva järjest, et parimaid tulemusi saavutada.💥Saa grammatikaga sõbraksKuna oled nüüd kesktasemel, siis on hea aeg gramatikasse sukeldumiseks. Nagu sa juba ilmselt tead, siis soovitame me algtasemel mitte grammatika teemasid liialt uurida, kuna see võib tuua kaasa motivatsiooni kadumise ning selle asemel on hea keskenduda keele vundamendi ehitamisele.


Kuid isegi kesktasemel on oluline mõista, et sa ei pea teadma grammatikast KÕIKE. Nii nagu sõnade ja lausetegi puhul, on keeles alati vähem ja rohkem tähtsad grammatika teemad - millest sa pead teadma ainult väheseid. Suur osa tavapärastest grammatikaõpikutest sisaldab aga palju infot, mida sul tegelikult rääkimiseks tarvis ei lähe. 😉


Lõbus fakt: Mina ise oskan näiteks pöörata prantsuse keele tegusõnu sellises ajavormis, mida kasutati aktiivselt viimati 12ndal ajandil. Kas see tundub sulle asi, mida sa peaksid oskama? Ilmselt mitte... Ja oluline on teada, et see ebaoluline ajavorm on tavaliselt olemas ka igas prantsuse keele õpikus pööramistabelite all. Nii et sa mõistad nüüd, mida ma öelda tahan. 🤯


Seega on küsimus: Mida sa peaksid tegelikult keele grammatikast oskama ja mille võid kõrvale jätta? Vastus on lihtne! Me oleme selle valiku sinu eest ära teinud ning kõik, mida keele grammatika kohta teadma pead on kogutud Speakly grammatika lehele.


Seejuures on tähtis kõrva taha panna, et suurem osa sinu fookusest peaks minema tegusõnade pööramise õppimisele. Tegusõna on lause kõige olulisem osa, mis tavaliselt annab lausele kogu tema mõtte. Nii et on hea, kui ennast keele peamiste ajavormidega kindlalt tunned. ☝️


Et lugeda lähemalt selle kohta, miks peaksid sa teadma AINULT keele kõige olulisemaid tegusõnavorme, loe seda blogipostitust.


💥Kokkuvõte: Kuna oled nüüd kesktasemel, siis on hea aeg grammatikasse sukeldumiseks. Kuid õpi ainult seda, mida päris elus tõesti vaja on. Ära võta kätte suvalist grammatikaõpikut - selles on liialt palju ebavajalikku infot. Mine lihtsalt Speakly Grammatika sektsiooni ning leiad sealt kõik selle, mida võõrkeeles suhtlemiseks vajad.💥


Lisasoovitus: Keskendu rohkem õpitu kordamiseleNagu ma juba eelnevalt maninisin, sinu kui kesktasemel õppija jaoks on olulisem eelnevalt õpitud sõnade kordamine ning mitte niivõrd uute sõnade juurde õppimine. Nii et võta selleks aega vähemalt iga teine päev (või iga päev, kui sul selleks jaksu on) ning korda üle kümme või kakskümmend eelnevalt õpitud sõna, et oleksid neis kindel. Saad seda lihtsasti teha Speakly kordamisfunktsiooniga.


Kasulik trikk sõnade kordamiseks on ennast testida, kas oskad lauseid öelda erinevates vormides nagu jaatus, eitus ja küsimus. Selline ajugümnastika aitab sul päris elu vestlusteks ette valmistuda. Et lugeda lähemalt, kuidas selliselt lauseid treenida, loe seda blogipostitust.

521 views0 comments

Comments


bottom of page