top of page

Najlepsza strategia w nauce języka dla początkujących
W dużej mierze sposób, w jaki powinieneś uczyć się nowego języka zależy od Twojego obecnego poziomu. W tym wpisie opowiem Ci o najlepszej strategii w nauce języka, jeśli dopiero zaczynasz się go uczyć.


Poniższe wskazówki są oparte na latach badań z udziałem uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki z aplikacją Speakly. Podążaj za naszymi wskazówkami tak jak oni, i również opanujesz język obcy w zaledwie kilka miesięcy! ☝️


Zbuduj mocny fundament w nauce


Jako początkujący, Twoją główną misją jest zbudowanie trwałego fundamentu w nauce języka. Istnieją konkretne aspekty nauki, które powinieneś szczególnie wziąć pod uwagę i uczynić z nich część swojej codziennej rutyny.


Oto najważniejsze aspekty nauki dla początkujących:

  • Nauka najistotniejszych słów (to priorytet!)

  • Zanurzenie w języku poprzez codzienne słuchanie

  • Powtórka wyuczonych słów

  • Unikanie uczenia się wszystkich reguł gramatycznych na początkowym poziomie


Omówmy teraz po kolei te wszystkie aspekty, żebyś miał pewność, dlaczego powinieneś robić te konkretne rzeczy, a nie inne.


Ucz się najtrafniejszych słówSpeakly jest jedyną aplikacją do nauki języków obcych, która uczy najistotniejszych słów i wyrażeń w zależności od ich przydatności w codziennym życiu. Może brzmi to skomplikowanie, ale to właściwie bardzo proste - Speakly uczy nas słów, których ludzie naprawdę używają i omija słowa, których nie potrzebujemy znać. 👇


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa nasza metoda, sprawdź ten wpis na blogu.


Może to być dla Ciebie niespodzianką, ale ucząc się jedynie 300 najważniejszych słów w danym języku (ze Speakly) zdobędziesz słownictwo, które występuje w 42% rozmów z codziennego życia. Dzięki temu Twoje zdolności językowe BARDZO się rozwiną już w początkowej fazie nauki. Szczególnie na początku ważne jest, aby nauczyć się 5 lub 10 nowych słów każdego dnia. To pomoże Ci zbudować odpowiedni nawyk i przygotuje Cię do sukcesu! 🚀


Aby dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego dla zbudowania trwałego nawyku należy uczyć się tylko od 5 do 10 słów dziennie, szczególnie, będąc początkującym, przeczytaj ten wpis.


💥 Reasumując, najważniejsze, aby osiągać dzienny cel słów każdego dnia, nawet, jeśli to jedynie 5 nowych słów. 💥


Zanurz się w języku obcym poprzez codzienne słuchanieBadania zgodnie pokazują, że aby szybko rozwinąć swoje umiejętności językowe, powinieneś włączyć słuchanie języka do swojej codziennej rutyny. W przeciwnym wypadku nauka się nie uda! To ogromnie ważne, abyś poświęcił 5-10 minut każdego dnia na przesłuchanie jednego zadania ze słuchu ze Speakly.


Nie zniechęcaj się, jeśli nie rozumiesz tekstu ćwiczenia od razu. To naprawdę nie ma znaczenia. Po prostu zacznij słuchać od pierwszego dnia nauki, ciesz się brzmieniem języka, i szybko zaczniesz coraz lepiej go rozumieć.


Dlaczego codzienne słuchanie języka jest tak ważne? Powód jest bardzo prosty. Jeśli nie stworzysz w swoim życiu “przestrzeni”, która tworzy potrzebę zdobycia nowych zdolności językowych, Twój umysł i pamięć nie będą chciały z Tobą współpracować w wytworzeniu tych zdolności.


Jeśli chcesz przeczytać więcej o tym, jak działa codzienne słuchanie języka i dlaczego jest kluczem do efektywnej nauki, sprawdź ten wpis.


💥 Reasumując, jeśli nie podążysz za tą radą, nie rozwiniesz szybko swoich zdolności językowych. Upewnij się więc, że słuchasz zadań ze słuchu od pierwszego dnia nauki. Otwórz ćwiczenie ze słuchu ze Speakly i słuchaj go podczas jazdy, spaceru lub gimnastyki i stwórz z tego swój mały codzienny rytuał.💥Przeglądaj wyuczony materiałUcząc się od 5 do 10 nowych słów dziennie stawiasz przed swoją pamięcią nie lada wyzwanie. Przeglądając codziennie wyuczone słowa i wyrażenia upewniasz się, że cały materiał utrwalił się w pamięci. 😉


Speakly nie tylko uczy pojedynczych słów, lecz pełnych zdań i wyrażeń, których możesz od razu zacząć używać w codziennym życiu. Spróbuj więc uczyć się jak najwięcej pełnych zdań.


Jeśli chodzi o przegląd słów, nie musisz być perfekcyjnym i codziennie wykonywać to zadanie. Algorytm Speakly dba o to, abyś powtarzał słowa i zdania, z którymi nie czujesz się jeszcze pewnie. Możesz być więc pewien, że Speakly wspiera Cię w trakcie nauki. Od czasu do czasu warto jednak otworzyć Powtórkę słów, przejrzeć 10 lub 20 zdań i sprawdzić, czy je pamiętasz. 🚀


💥 Reasumując, mimo iż przeglądanie słów jest mniej ważne od osiągania dziennego celu słów i wykonywania zadań ze słuchu, wciąż warto powtórzyć 10-20 słów każdego dnia. Dzięki temu, poczujesz się lepiej i zobaczysz, ile się już nauczyłeś! 💥


Unikaj “rozgryzania” gramatyki na początkowym poziomiePewnie pomyślisz, że ten tytuł zawiera błąd. Jak to “unikaj gramatyki”? Przecież gramatyka jest bardzo ważną częścią języka.


Tak, to prawda. Jednak po latach badań z udziałem uczniów, którzy osiągnęli sukces w nauce widzimy, że ci, którzy nie “demotywują się” złożonymi regułami gramatycznymi w początkowej fazie nauki będą bardziej wytrwali, zmotywowani i osiągną lepsze wyniki.


To też może być dla Ciebie niespodzianką, ale stoi za tym twarda logika. Dzięki badaniom zrozumieliśmy, że ci, którzy “myślą”, że język jest trudny, osiągną słabsze wyniki od tych, którzy czują, że zrobili postęp, mimo że mają do niego jeszcze daleko! I faktycznie, gramatyka może zdawać się tak trudna i demotywująca, że niektórzy tracą przez nią nadzieję, że kiedykolwiek się nauczą, bo na każdym kroku chcą być “perfekcyjni” ucząc się języka.


W tym wpisie napisałem o tym, jak dążenie do perfekcji powstrzymuje nas przed postępem i czyni więcej szkody, niż się nam wydaje.


💥Reasumując, mimo że w szkole uczyli nas inaczej, nie zagłębiaj się w zawiłe kwestie gramatyczne świeżo po osiągnięciu średniego poziomu. Daj sobie najpierw czas, by zbudować trwały fundament w uczeniu się. W przeciwnym razie możesz stracić motywację. 💥

1,112 views0 comments

Comments


bottom of page