top of page

Najlepsza strategia w nauce języka dla średnio zaawansowanych
W dużej mierze sposób, w jaki powinieneś uczyć się nowego języka zależy od Twojego obecnego poziomu. W tym poście opowiem Ci o najlepszej strategii w nauce języka, jeśli jesteś na poziomie średnio zaawansowanym.


Poniższe wskazówki są oparte na latach badań z udziałem uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki z aplikacją Speakly. Podążaj za naszymi wskazówkami tak jak oni, i również opanujesz język obcy w zaledwie kilka miesięcy! ☝️


Używaj języka obcego


Na poziomie średnio zaawansowanym Twoim zadaniem jest używać języka obcego tak często, jak to możliwe, aby przekształcić znaną Ci teorię w praktykę. Istnieją trzy elementy, które grają tu kluczową rolę.


Te trzy elementy dla poziomu średnio zaawansowanego to:

  • Ucz się mniej nowych słów dziennie.

  • Jeszcze bardziej zanurz się w języku obcym.

  • Zakoleguj się z gramatyką.


Omówmy teraz po kolei te wszystkie aspekty, żebyś miał pewność, dlaczego powinieneś robić te konkretne rzeczy, a nie inne.


Ucz się mniej nowych słów dziennieLata badań pokazały nam, że dla większości osób ulepszanie umiejętności językowych jest równoznaczne z nieustannym uczeniem się nowych słów. Czyli jest to podejście “im więcej nauczę się słów, tym lepiej będę mówić w danym języku”. Z tego powodu, wiele osób chcących podszlifować język obcy kupuje książki w tym języku i zaczyna je czytać i tłumaczyć. ☝️


Może to brzmieć logicznie, lecz tak naprawdę to wcale nie pomaga. Co więcej, takie podejście powstrzymuje Cię przed szybszym osiągnięciem rezultatów. 🚀


Dlaczego? Odpowiedź jest prosta i ma ona związek z ilością słów i zdań, których faktycznie potrzebujemy w codziennych rozmowach.


Pewnie już wiesz, że Speakly uczy słów i zdań w zależności od ich przydatności w codziennym życiu (możesz dowiedzieć się więcej o tej metodzie czytając ten post).


Dzięki badaniom widzimy, że władanie 300 najważniejszymi słowami z danego języka odpowiada rozmowom w 42% sytuacji z codziennego życia.


Jeśli umiesz 1200 słów, ten procent wzrasta do 70%. A gdy nauczysz się 4000 najistotniejszych słów w danym języku, zdobędziesz słownictwo dla biegłego poziomu, co w praktyce oznacza niemal każdą sytuację z prawdziwego życia. 😊


Jest to dziwne, ale w większości przypadków średnio zaawansowani uczniowie chcący ulepszyć język obcy nie muszą uczyć się nowego materiału - zamiast tego, muszą wcielić w życie materiał, który już znają i upewnić się, że znają statystycznie najważniejsze słowa i wyrażenia (w których specjalizuje się Speakly). Zatem, zamiast uczyć się stopniowo coraz trudniejszych rzeczy, wróć do podstaw!


To główny powód, dlaczego Speakly poleca Ci będąc na poziomie średnio zaawansowanym skupić się na innych elementach nauki (jak np. zadania ze słuchu, sytuacje LIVE, powtórka słów itd.) zamiast uczyć się zbyt wielu nowych słów każdego dnia.


💥 Reasumując, gdy jesteś na poziomie średnio zaawansowanym, najlepiej, jeśli ustawisz dzienny cel słów jako 5 słów (lub maksymalnie 10) i będziesz wypełniać ten cel każdego dnia, a także poświęcisz większość czasu na inne aspekty języka, jak np. codziennie słuchanie. 💥Jeszcze bardziej zanurz się w językuCodzienne słuchanie języka ma ogromne znaczenie. Trzeba słuchać języka obcego każdego dnia, nawet jeśli nie rozumiemy ani słowa. Jest to ważne jeszcze bardziej na poziomie średnio zaawansowanym, gdzie mamy już podstawy, ale musimy zacząć z nich korzystać.


Może Cię to zaskoczyć, ale dzięki badaniom widzimy, że przeważająca ilość średnio zaawansowanych uczniów posiada już większość słownictwa umożliwiającego swobodną rozmowę. Nie czują się oni jednak wystarczająco pewnie, aby znaleźć odpowiednie słowa. Przez to czują, że powinni znać WIĘCEJ słów - a nuż dzięki nim sobie lepiej poradzą. 😉


To jednak błędne koło. W tej sytuacji pomoże tylko jedna rzecz - zrozumienie, że aby używać języka obcego w niemal każdej sytuacji, potrzebujesz jedynie małej części spośród wszystkich rzeczy, które wydają Ci się konieczne (pamiętaj, 1200 najistotniejszych słów = 72% wszystkich codziennych sytuacji).


Ale co ma to wspólnego ze słuchaniem? Ćwiczenia Speakly ze słuchu są wyjątkowe, ponieważ używają statystycznie najbardziej przydatnych słów i zdań, aby pomóc Ci utrwalić język w pamięci. Dzięki temu mają one ogromny wpływ na aktywację Twoich umiejętności w słuchaniu i mówieniu w języku obcym.


Tak, to prawda - badania pokazują, że codzienne słuchanie ćwiczeń Speakly ze słuchu aktywuje Twoje zdolności w mowie, i dlatego ten aspekt jest najważniejszy dla średnio zaawansowanych uczniów. 🚀


Przeczytaj ten post, aby się dowiedzieć, jak i dlaczego powinieneś codziennie słuchać języka obcego.


💥Reasumując, codzienne słuchanie jest najważniejszym aspektem nauki na poziomie średnio zaawansowanym. Upewnij się, że go nie pomijasz. Dla najlepszych rezultatów słuchaj jednego ćwiczenia Speakly ze słuchu od 5-7 dni pod rząd.💥Zakoleguj się z gramatykąJeśli jesteś już na poziomie średnio zaawansowanym, to dobra pora, by zacząć zgłębiać tajniki gramatyki. Jak już pewnie wiesz, początkującym radzimy skupić się na zbudowaniu fundamentu w nauce i nie “rozgryzać” zbytnio gramatyki, aby nie stracić motywacji.


Warto jednak pamiętać, że nie musisz wiedzieć WSZYSTKIEGO o gramatyce. Tak jak ze słowami i wyrażeniami - ucz się tylko najważniejszej gramatyki, która naprawdę Ci się przyda. Często gramatyka zawiera rzeczy, które dobrze jest znać, ale które nie są naprawdę konieczne. 😉


Ciekawostka: potrafię odmieniać czasowniki w języku francuskim w czasie, który ostatnio był używany w dwunastym wieku. Czy brzmi to jak praktyczna umiejętność? I tak… Ten przestarzały czas jest wciąż pokazywany w tabelach koniugacji czasowników we współczesnych podręcznikach do nauki francuskiego… Więc wiesz o co chodzi. 🤯


Pojawia się pytanie: Czego uczyć się z gramatyki? Odpowiedź jest prosta! Całą potrzebną gramatykę dobraliśmy dla Ciebie w sekcji “Gramatyka” w Speakly. Więc zaparz sobie dobrą kawę i zanurz się w gramatyce, której potrzebujesz.


Pamiętaj, aby skupić swoją energię na odmianie czasowników. Czasowniki są najważniejszą częścią każdego zdania - zwykle to one nadają zdaniu sens. Dobrze byłoby więc zaznajomić się z głównymi formami czasownika w danym języku. ☝️


Aby dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego powinieneś uczyć się TYLKO najczęściej używanych form czasownika, sprawdź ten post.


💥Reasumując, na poziomie średnio zaawansowanym czas zanurkować w przestworza gramatyki. Pamiętaj jednak, by odkrywać tylko te elementy, których potrzebujesz. Nie wybieraj przypadkowej książki o gramatyce - jest tam zbyt wiele niepotrzebnych informacji. Po prostu odwiedź sekcję “Gramatyka” w Speakly, i znajdziesz tam wszystko, czego Ci potrzeba w tym temacie. 💥


Dodatkowa wskazówka: Powtarzaj wyuczone słowa zamiast uczyć się nowychDla Ciebie, jako osoby uczącej się na poziomie średnio zaawansowanym, przeglądanie wcześniej wyuczonych słów i zdań jest znacznie ważniejsze niż dodawanie nowych słów do zasobu słownictwa. Poświęć trochę czasu co kilka dni (lub codziennie, jeśli czujesz się na siłach), aby przejrzeć dziesięć lub dwadzieścia wcześniej wyuczonych zdań, aby upewnić się, że czujesz się komfortowo używając ich.


Sprytną sztuczką podczas przeglądania zdań jest sprawdzanie, czy potrafisz je wypowiedzieć w różnych czasach i trybach (np. jako twierdzenie, przeczenie i pytanie). Taka gimnastyka mózgu pomaga skuteczniej używać tych zdań w prawdziwych rozmowach. Aby dowiedzieć się, jak w ten sposób ćwiczyć swoje umiejętności językowe, sprawdź ten wpis na naszym blogu.

1,198 views0 comments

Comments


bottom of page