top of page

Labākā svešvalodu apguves stratēģija vidējā līmenī
Tas, kā vislabāk mācīties jaunu valodu, ir ļoti atkarīgs no valodas zināšanu līmeņa. Šajā rakstā es pastāstīšu, kura valodu apguves stratēģija ir vispiemērotākā cilvēkiem, kuriem ir vidējais valodas līmenis.


Šeit sniegtie ieteikumi ir balstīti uz gadiem ilgu veiksmīgāko Speakly programmas lietotāju izpēti. Sekojot viņu piemēram, arī tu varēsi tekoši sākt runāt jaunā svešvalodā dažu mēnešu laikā! ☝️


Lieto valodu


Kā cilvēkam, kurš jau zina valodu vidējā līmenī, Tev tā ir jāsāk lietot pēc iespējas vairāk, lai viss apgūtais neaizmirstos.


Trīs svarīgi elementi vidējā līmeņa valodu apguvējiem:

  • Samazināt vārdu krājuma papildināšanas tempu

  • Vairāk klausīties

  • Sākt pievērst lielāku uzmanību gramatikai


Es aprakstīšu šos elementus sīkāk, lai sniegtu ieskatu, kāpēc vajadzētu koncentrēties tieši uz šīm lietām un neko citu.


Samazini vārdu krājuma papildināšanas tempuBalstoties uz vairāku gadu pētījumiem, mēs redzam, ka lielākajai daļai cilvēku šķiet, ka valodas prasmju uzlabošanai ir liela korelācija ar jaunu vārdu apguvi. Jeb "jo vairāk vārdu es iemācīšos, jo labāk varēšu izteikties". Tāpēc daudzi cilvēki, kuri vēlas uzlabot valodas zināšanas, iegādājas grāmatu attiecīgajā svešvalodā, lai to lasītu un paralēli arī tulkotu. ☝️


Varētu šķist pavisam loģiski tā darīt, bet tas tā gluži nav. Patiesībā šāda pieeja attālina no labākiem un ātrākiem rezultātiem. 🚀


Bet kāpēc tā? Tas ir saistīts ar vārdu un teikumu daudzumu, ko mums patiešām jāzina, lai ikdienā spētu brīvi sarunāties ar apkārtējiem.


Droši vien jau zini, ka Speakly programmas lietotāji mācās vārdus un frāzes, kas ir noderīgas ikdienas sarunām (vairāk par šo metodi vari uzzināt šajā rakstā).


Pētījumi rāda, ka apmēram 42% visu ikdienas sarunu veidošanā nepieciešami vien 300 valodas izplatītākie vārdi.


Ja cilvēks ir apguvis 1200 svarīgus valodas vārdus, viņš var brīvi izteikties 70% ikdienas sarunu. Savukārt, sasniedzot 4000 vārdu krājumu, var runāt par teju pilnīgi brīvu izteikšanos jebkurā situācijā. 😊


Tas nozīmē, ka valodas vidējā līmeņa posmā nav jācenšas ievērojami palielināt vārdu krājumu, bet gan jāstiprina un jāpielieto jau apgūtie statistiski svarīgākie vārdi un teikumi (kā tas ir Speakly programmā). Tātad tā vietā, lai pievērstos arvien sarežģītākiem vārdiem, atgriezies pie pamatiem!


Tas ir galvenais iemesls, kāpēc Speakly programma vidēja līmeņa valodu apguvējiem liek pievērst lielāku uzmanību dažādiem mācību elementiem (piemēram, klausīšanās nodarbībām, LIVE situācijām, vārdu atkārtošanai utt.), ne tik ļoti vārdu apguvei.


💥 Kopsavilkums: vidējā līmeņa valodu apguvējiem ir ieteicams uzstādīt nelielu dienas mērķi – apgūt 5-10 jaunus vārdus un pēc tam vairāk laika veltīt citiem mācību elementiem, piemēram, klausīšanās nodarbībām. 💥Vairāk klausiesVisos valodas līmeņos ir svarīgi katru dienu dzirdēt svešvalodu, pat ja nav zināma neviena vārda nozīme. Bet tas ir vēl svarīgāk vidējā līmenī, kad jau ir izveidoti valodas pamati un jāsāk tos lietot.


Lielākoties vidējā līmeņa valodas apguvēji jau zina pietiekami daudz vārdu, kas nepieciešami ikdienas sarunām, bet viņi joprojām nevar brīvi izteikties. Tas viņiem rada priekšstatu, ka ir jāiemācās vēl VAIRĀK vārdu – varbūt tie atrisinās runāšanas problēmu. 😉


Tas rada apburto loku un vienīgais veids, kā to pārraut, ir saprast, ka spējai brīvi sarunāties nav nepieciešams tik daudz vārdu, kā varētu šķist (atceries – 1200 valodas izplatītākie vārdi = 72% no visām ikdienas situācijām).


Kā tas ir saistīts ar klausīšanos? Katrā Speakly klausīšanās nodarbībā ir iekļauti attiecīgās valodas statistiski svarīgākie vārdi, liekot uzsvaru tieši uz vajadzīgā vārda krājuma nostiprināšanu atmiņā, attīstot izpratnes un runas prasmes.


To arī pierāda mūsu pētījumi, tādēļ varu droši apgalvot, ka klausīšanās nodarbību atskaņošana katru dienu ir svarīgākais mācību elements valodas vidējā līmeņa posmā. 🚀


Ja vēlies uzzināt vairāk par klausīšanās vingrinājumu ietekmi, izlasi šo rakstu.


💥 Kopsavilkums: vidējā līmeņa valodu apguvējiem klausīšanās nodarbību atskaņošana katru dienu ir svarīgākais mācību elements. Tāpēc tās nevajadzētu izlaist. Ņem vērā arī to, ka, lai sasniegtu labākos rezultātus, ir ieteicams klausīties katru Speakly nodarbību 5-7 dienas pēc kārtas. 💥Sāc pievērst lielāku uzmanību gramatikaiJa esi sasniedzis valodas vidējo līmeni, ir pienācis laiks sākt iedziļināties gramatikas specifikā. Ja esi lasījis mūsu blogu jau iepriekš, tad noteikti zini, ka mēs iesācējiem iesakām neiedziļināties gramatikā, lai neapslāpētu mācību entuziasmu, bet tā vietā koncentrēties uz valodas pamatu veidošanu.


Tas gan nenozīmē, ka šajā līmenī ir jāapgūst VISA gramatika. Tāpat kā ar vārdiem un teikumiem, ir svarīgi iemācīties tikai statistiski svarīgākās gramatikas daļas. Gramatikā ir vairāki likumi, kurus ir interesanti zināt, bet tie dzīvē netiek bieži lietoti. 😉


Interesants fakts: es varu locīt franču darbības vārdus laikā, kas pēdējo reizi izmantots XII gadsimtā. Bet vai es to izmantošu ikdienā? Šī novecojusī darbības vārdu konjugācija ir iekļauta mūsdienu franču valodas mācību materiālos. Droši vien saproti, ko es cenšos pateikt ar šo piemēru.


Tāpēc rodas jautājums: ko vajadzētu mācīties no visiem šiem gramatikas likumiem? Mēs esam atlasījuši visus svarīgākos gramatikas noteikumus un iekļāvuši tos Speakly programmā. Tev atliek tikai pagatavot tasi kafijas un uzreiz apgūt pašu nepieciešamāko, netērējot laiku nesvarīgiem gramatikas aspektiem.


Gramatikā pati nozīmīgākā daļa ir darbības vārdu locīšana, jo darbības vārdi ir katra teikuma svarīgākā daļa. Tāpēc noteikti centies kārtīgi apgūt visas galvenās darbības vārda formas. ☝️


Šajā rakstā vari izlasīt vairāk par to, kāpēc ir nepieciešams pārzināt TIKAI visbiežāk izmantotās darbības vārdu formas.


💥Kopsavilkums: ja esi sasniedzis vidējo valodas līmeni, ir pienācis laiks iedziļināties gramatikā. Bet tikai tai daļai, kas ir visvairāk nepieciešama. Vēl neaizraujies ar gramatikas grāmatām, jo tajās ir pārāk daudz liekas informācijas. Tā vietā atver Speakly gramatikas sadaļu un apgūsti tikai svarīgākos noteikumus.💥


Papildu padoms: pievērs vairāk uzmanības atkārtošanai nekā jaunu vārdu apguveiKā jau minēju iepriekš, vidējā līmenī ir daudz svarīgāk atkārtot jau zināmos vārdus, nevis papildināt vārdu krājumu. Vairākas reizes nedēļā (vai katru dienu, ja vēlies) atvēli 10-20 minūtes iepriekš apgūto vārdu atkārtošanai, lai tie neaizmirstos un tu varētu pierast tos lietot.


Atkārtojot teikumus, centies tos pārveidot dažādos laikos un veidos (piemēram, apgalvojuma, nolieguma un jautājuma formā). Šāda veida prāta vingrinājumi ļaus daudz vieglāk izmantot šos teikumus reālās dzīves situācijās. Lai uzzinātu vairāk par šādā veida valodas attīstīšanas treniņu, dodies uz šo bloga rakstu.

154 views0 comments

Commentaires


bottom of page