top of page

Kodėl nereikia pirkti kalbų mokymosi vadovėlių

Updated: Jan 29, 2021Visi esame naudojęsi kalbų mokymosi vadovėliai: mokykloje, kalbų kursuose ar mokantis su asmeninio mokytojo pagalba. Tačiau turbūt neteko susimąstyti, ar apskritai naudinga naudotis vadovėliu mokantis kalbų? Jeigu ne, tada kodėl? 🤔


Kaip jau turbūt žinai, Speakly naudoja unikalius metodus, kurie moko žodžių ir sakinių pagal realų aktualumą. Jeigu dar nesi susipažinęs su Speakly principais ir kuo jie pranašesni, siūlome paskaityti ŠĮ įrašą apie Speakly metodologiją, kadangi tai glaudžiai susiję su šiame tekste dėstomomis mintimis bei kartu padės geriau suprasti, kodėl kalbų vadovėliai yra tokie neveiksmingi.


Kiek žodžių iš tiesų reikia?


Visų pirma, užduosiu klausimą: ar esi tikras, kad visi žodžiai ir sakiniai, esantys vadovėliuose, iš tikrųjų yra svarbūs bei reikalingi tam, kad galėtum kalbėti, rašyti ir suprasti užsienio kalbą? Be to, ar manai, kad vadovėliuose sukonstruota metodologija yra veiksminga?


Greičiausiai galvoji, kad “vadovėliai sudaryti logiška eiga, nes juos sukūrė savo srities specialistai”. Ir taip, tai išties skamba logiškai. Bet aš norėčiau mesti šiai idėjai iššūkį…😎


Visų pirma, įsivaizduok, kad atverti bet kurį kalbų vadovėlį tiesiog viduryje. Pavyzdžiui, prancūzų kalbos vadovėlį pradedantiesiems. Priešais išvysi du puslapius su tekstu ir nuotraukomis. Išanalizuokime šiuos du puslapius, apžvelgdami, kurie žodžiai ir sakiniai yra tau tikrai naudingi ir padėtų susikalbėti realiuose pokalbiuose.


Manau, kad nustebinsiu pasakydamas, jog greičiausiai apie 60% tuose dviejuose puslapiuose esančių žodžių ir sakinių yra nebūtini ir netinkami konkrečiam mokymosi momentui ir studento kalbos lygiui.


Ką tai reiškia? Pagrinde du dalykus:

  1. Tai nėra statistiškai aktualiausi žodžiai bei sakiniai, kuriuos turėtum mokytis, kad kuo optimaliau pakeltum savo kalbos lygį.

  2. Tenka mokytis daug dalykų, iš kurių mažai naudos - dėl to kalbų mokymosi procesas sulėtėja.


Tačiau kodėl ekspertai, kurę kalbų mokymosi vadovėlius, nepagalvojo apie tai, kuriuos žodžius ir sakinius svarbiausia išmokti? 🤔Tiesa apie kalbų mokymosi vadovėlius


Atsakymas labai paprastas: švietime egzistuoja šimtmečių senumo sistema ir netgi šiandien didžioji dalis mokomės ir mokome kalbų remiantis ta pačia sistema - pagal temas. Mokymasis pagal temas reiškia, kad išmoksi žodžius, reikalingus kalbant apie šeimą, keliavimą, orus ir taip toliau. Tačiau kalbų mokymasis pagal temas yra kelis kartus mažiau efektyvus nei mokymasis pagal realų statistinį aktualumą.


Taigi, viską galima suvesti į vieną paprastą klausimą - kas išties yra naudinga, o kas ne? Tektų nuolat klausti savęs - ar aš mokausi to, kas man suteikia geriausius įmanomus rezultatus įdedant mažiausiai galimų pastangų. Juk klaustum to savęs svarstant apie bet kurį kitą dalyką gyvenime. Kodėl nepaklausus ir galvojant apie kalbų mokymąsi? Štai ir raktas į Speakly vartotojų sėkmę. 😉


NB! Mąstai, iš kur mes žinome, kurie kalbos žodžiai ir sakiniai yra “vertingiausi”? Šį dalyką studijavome daugiau nei 5 metus, analizuodami tūkstančius studentų ir milijonus baitų duomenų.


Apibendrinant


Kai kitą kartą išvysi kalbų mokymosi vadovėlį, atmink, kad didelė dalis jame esančių žodžių bei sakinių tau yra nenaudingi ir nepadeda padidinti tavo įgūdžių taip, kaip turėtų. Turbūt tai yra tekę patirti ir mokykloje. Kelis metus mokaisi užsienio kalbos, tačiau vis tiek nemoki ja kalbėti.


Tačiau neturi taip būti. Ir nebus, jeigu remsiesi tikrais moksliniais metodais, kurie tinka tavo naujiems įgūdžiams lavinti ir koncentruosiesi į tai, kas iš tiesų svarbu.👇28 views0 comments

Comments


bottom of page