top of page

Kāpēc visā pasaulē runā angliski?
Aplūkosim galvenos iemeslus, kāpēc tik daudz cilvēku visā pasaulē runā angliski.


Britu impērijaPirmais angļu valodas globalizācijas iemesls ir Britu impērija un tās centieni kolonizēt visu planētu. Vienā brīdi tās kolonijas veidoja aptuveni ceturto daļu pasaules.


Sākumā angļu valodā runāja tikai Britu salās, taču, pateicoties dažādiem notikumiem, piemēram, tirdzniecībai ar Āziju un Āfriku un valstu kolonizēšanai, šī valoda izplatījās.


Varētu domāt, ka pat tad, ja valsts tiek kolonizēta, vietējie iedzīvotāji turpinātu dzīvot savu ierasto dzīvi un angļu valodu lietotu tikai oficiāliem nolūkiem un biznesa vajadzībām. Bet, lai šajās kolonizētajās valstīs iegūtu "pienācīgu izglītību", angļu valodas lietošana bija obligāta. Šī iemesla dēļ valoda ieguva elitāru statusu kā augsti izglītoto cilvēku valoda. Un jo izglītotāks bija cilvēks, jo lielāka viņam bija vara. Tiecoties pēc bagātības un labklājības, angļu valodas pārzināšana bija neizbēgama.Pēckara ASVAmerikas Savienoto Valstu pēckara laikmets piedzīvoja valsts biznesa uzplaukumu un starptautiskās tirdzniecības pieaugumu. Tādējādi angļu valoda kļuva par starptautisko globālā biznesa valodu. Tajā pašā laikā amerikāņu filmu un mūzikas industrija ieguva popularitāti ārvalstīs. Visa veida amerikāņu mūzika, sākot no džeza līdz rokenrolam, ieguva piekritējus visā pasaulē. Rezultātā angļu valoda ir kļuvusi ne tikai par biznesa valodu, kā tas ir bijis gadsimtiem ilgi, bet arī par izklaides valodu.


Tehnoloģiskais progressPēc tam, kad ASV kļuva par pasaules biznesa līderi, tajā tika izgudrots internets. Tas radīja nebijušu tehnoloģiju attīstību, jo arī lielākā daļa ar datoriem saistītās tehnoloģijas tika izstrādātas ASV. Pieaugot tehnoloģiju nozarei, angļu valoda atkal apceļoja pasauli.


Tā paša iemesla dēļ zinātnes nozari vada angliski runājošā pasaule. Lielākā daļa universitāšu publicē pētījumus angļu valodā. Šī valoda ir kļuvusi par instrumentu inovāciju izplatīšanai visā pasaulē, un tā ir nostiprinājusies kā pasaules lingua franca jeb kopējā saziņas valoda.

18 views0 comments

Comments


bottom of page