top of page

Kā padarīt darbības vārdu apguvi DAUDZ vienkāršāku?

Updated: Jan 29, 2021Darbības vārdi ir svarīga valodas sastāvdaļa, bet to apgūšana mēdz sagādāt galvassāpes. Daudziem cilvēkiem skolas gados ir bijis sarežģīti iegaumēt visas deklinācijas un laiku formas, tādēļ tas viss varētu asociēties ar ko šādu:Bet tam tā nav jābūt!


Kā atvieglot darbības vārdu apguvi?


Kā jau droši vien zini, Speakly programmā valodas tiek mācītas ar unikālu metodoloģiju, kurā par prioritāti ir izvirzīti statistiski nozīmīgākie vārdi. Izmantojot šo metodoloģiju, valodas tiek apgūtas 4 līdz 5 reizes ātrāk, nekā tas notiek ar tradicionālajām metodēm. Vairāk par to vari lasīt šajā bloga rakstā. 🚀


Īsumā, valodu apguve ar šo Speakly metoloģiju ir tik ātra tādēļ, ka tajā netiek izniekots laiks ar lietām, kas patiesībā ikdienas sarunās nemaz nav vajadzīgas.


Šo pašu principu var attiecināt arī uz darbības vārdiem. Skolās tiek mācīti daudzi darbības vārdi un darbības vārdu laiki, kas attiecīgajā valodas zināšanu līmenī nemaz nav nepieciešami. 🤯Balstoties uz mūsu gadiem ilgo pieredzi ar tūkstošiem valodu apguvēju, ir skaidrs, ka spējai runāt kādā svešvalodā patiesībā ir pietiekami zināt salīdzinoši maz darbības vārdu un darbības vārdu formas. 👌


Varētu rasties jautājums - “Cik maz?’’


Mūsu pētījumi rāda, ka ikdienišķām sarunām nepieciešami vien aptuveni 50 vai 60 dažādu darbības vārdu. Labā ziņa ir tā, ka Speakly programmā ir iekļauti tieši šie izplatītākie darbības vārdi, ar kuriem jaunie valodu apguvēji spēj tikt galā dažādās reālās dzīvēs situācijās! 😎Koncentrēšanās tikai uz svarīgākajiem darbības vārdu laikiemStandarta darbības vārdu tabulās ir tik daudz dažādu formu un laiku, ka tajās var ātri apjukt. BET, kā jau minēju iepriekš, tev nav jāpārzina visas šīs formas un laiki. Faktiski tev jāzina tikai 3-4 svarīgākie darbības vārda laiki, proti:


➡️ visbiežāk lietotais tagadnes laiks,

➡️ visbiežāk lietotais pagātnes laiks,

➡️ visbiežāk lietotais nākotnes laiks,

➡️ vēl viens laiks (piemēram, vēlējuma izteiksme, ja vēlies sarunā nedaudz “paspīdēt”). 🤓


Tāpēc mēs iesakām Speakly programmā pievērst lielāku uzmanību šiem 3-4 svarīgākajiem darbības vārdu laikiem. Ja pārzināsi šo laiku pielietojumu, pārējie laiki pilnvērtīgām sarunām būs sekundāri. Un tieši tādēļ Speakly gramatikas tabulās ir tikai dažas darbības vārdu formas - tas atvieglo darbības vārdu apguvi!


Kā labāk Speakly lietotnē iegaumēt darbības vārdu laikus?Apgūstot vārdus un frāzes Speakly lietotnē, pie katra jaunā darbības vārda rīkojies šādi:


1️⃣ Atver gramatikas sadaļu (nospiežot uz mazās grāmatiņas ikonas zem Mācību zonas) un sameklē tabulu.


2️⃣ Atrodi darbības vārda laiku, kurš ir norādīts attiecīgajā frāzē. Centies iegaumēt šo laika formu.


3️⃣ Pēc tam pārskati šo darbības vārdu citu izplatītāko laiku formā. Piemēram, ja mācies tagadnes laiku frāzei mēs esam franču valodā (nous sommes), tātad 1. personas daudzskaitlim, aplūko tā pagātnes un nākotnes laika formas: mēs bijām (nous étions) un mēs būsim (nous serons).


4️⃣ Velti nedaudz laika, lai iegaumētu šīs 3 formas. Vari tās arī pierakstīt kladē vai izveidot savu tabulu.


5️⃣ Lai gan varētu šķist loģiski iegaumēt arī visas pārējās formas, to šajā posmā nav ieteicams darīt, jo tas ir pārāk liels informācijas apjoms, lai to visu vienlaikus atcerētos. Pēc šo 3 formu pārskatīšanas, turpini mācīties tālāk.


Ar šīm darbībām būs pietiekami, lai tu varētu sākt lietot jaunapgūto darbības vārdu reālajā dzīvē, jo tu zināsi 3 šī vārda formas, kas sarunās ir ļoti svarīgas: mēs esam, mēs bijām un mēs būsim. 😉


Veiksmi mācībās!


161 views0 comments

Comments


bottom of page