top of page

Jak zacząć mówić w języku obcym już od pierwszego dnia?Nauka języka obcego jest nie lada wyczynem. Jako rozsądna osoba nie spodziewasz się, że w najbliższym czasie zaczniesz mówić w języku, którego właśnie zacząłeś się uczyć. Przecież nie rozumiesz jeszcze, co mówią inni, ani nie potrafisz samodzielnie formułować zdań. Dopiero uczysz się pierwszych słów.


Byłoby szaleństwem sądzić, że możesz zacząć mówić w obcym języku już od pierwszego dnia, prawda? Cóż, właściwie… W pewnym sensie, możesz. I powinieneś. ☝️


Zacznij teraz


Nie twierdzę, że od samego początku zaczniesz swobodnie dyskutować w obcym języku na każdy temat. Jednak rozpoczęcie mówienia przy użyciu zdań, które już znasz, jest bardzo osiągalnym celem. I najlepsza pora na to jest właśnie teraz. Powinieneś od razu zacząć wprowadzać w życie to, czego się już nauczyłeś.

When you wait to be ideal in a foreign language.

Nie czekaj na to, aż będziesz ‘trochę lepszy’ w języku obcym. Zawsze pojawi się nowe ‘trochę lepszy’. A kiedy poczujesz, że wiesz wystarczająco dużo, aby zacząć mówić w obcym języku, stracisz kilka miesięcy lub nawet lat na naukę języka, ale nadal nie będziesz w stanie mówić.


Jedyny sposób, jak nauczyć się języka, to zacząć w nim mówić. Jeśli więc planujesz mówić w języku obcym, to zacznij ćwiczyć tak szybko, jak to możliwe. Czyli właśnie teraz.Jedyny sposób, jak nauczyć się języka, to zacząć w nim mówić.

Porzuć swój strach


Mówienie w nowym obcym może wydawać się straszne, ale zawsze jest łatwiej zacząć jako początkujący, niż później, kiedy jesteś bardziej krytyczny wobec własnych pomyłek (uwierz mi, wszyscy robimy błędy po drodze). Popełnianie błędów nie jest jednak niczym złym. Wręcz przeciwnie - pozwoli Ci uczyć się języka szybciej.


W dodatku, jeśli zaczniesz mówić w obcym języku od samego początku, twoje umiejętności językowe rozwiną się szybciej. Nauczysz się rozmawiać z tym zapasem słów, który już posiadasz. Jeśli będziesz ćwiczyć mowę od samego początku, to przywykniesz do rozmawiania w języku obcym i unikniesz uczucia paraliżu, kiedy brakuje Ci słowa w środku zdania.


Zdanie za zdaniem


Jeśli dopiero zaczynasz naukę języka, trudno stwierdzić, od czego zacząć - które zdania wybrać? Kiedy i gdzie ich używać? Zacznij od zdań, które są przydatne w codziennym życiu.


Dla początkujących polecam proste, lecz uniwersalne zdania, które mogą być użyte w różnych sytuacjach. Poniżej znajdziecie kilka przykładów, których możecie zacząć używać już teraz.👇


Cześć!

Do zobaczenia!

Tak.

Nie.

Nie wiem.

Jestem tutaj.

Gdzie to jest?

To jest tutaj.

Chwileczkę.

Chodźmy.


Warto zacząć z takimi zdaniami. Powinieneś też stale uczyć się nowych zdań i wcielać je w swoje codzienne życie. Możesz też śmiało wybrać coś ze Speakly, tam jest ich całe mnóstwo. 😉


Oprócz tego, możesz poprosić o pomoc znajomego lub użyć Google Translate. Upewnij się jednak, że tłumaczenie Google Translate jest poprawne.


Doskonal swoją wymowę


Oto jeszcze jeden powód, dlaczego warto od razu ćwiczyć mowę jeśli zaczniesz to robić od pierwszego dnia, poświęcisz więcej czasu na ćwiczenie poprawnej wymowy.


Będziesz ćwiczyć usta i język tak, aby formowały prawidłowe kształty potrzebne do wymowy obcych dźwięków. Przyzwyczaisz się do wydawania poprawnych dźwięków oraz używania określonego rytmu i melodii języka. Będziesz też ćwiczył swoje uszy, aby prawidłowo rozpoznawały te dźwięki.👂Podczas nauki ze Speakly słuchaj wymowy zdania, powtarzaj je kilka razy, i zacznij go używać tak często, jak możesz. Możesz robić to samo ze zdaniami, które przetłumaczyłeś za pomocą Google Translate.


Staraj się więc mówić w języku obcym kiedy tylko możesz, aby poczuć się z nim jak najbardziej komfortowo.


Ćwicz samodzielnie


Łatwo wcielić język obcy w codzienne życie, gdy mieszkasz za granicą lub w miejscu, gdzie masz wiele okazji, by go używać. Jak się jednak uczyć, gdy nie masz z kim ćwiczyć? Możesz znaleźć partnera do nauki języków, przekonać znajomych do nauki z Tobą lub rozmawiać samemu ze sobą.


Rozmawianie ze sobą brzmi trochę dziwnie, ale gdy to tego przywykniesz, zobaczysz, że to naprawdę świetne narzędzie nauki. Mów zdanie do samego siebie lub powtórz je w myślach, gdy znajdujesz się w różnych sytuacjach.W ten sposób, korzystanie z danego języka stanie się twoim nawykiem i kiedy będziesz miał okazję rozmowy z drugą osobą, będziesz już czuć się komfortowo mówiąc w danym języku. Jeśli ciekawią Cię metody ćwiczenia języka, przeczytaj ten post.


Dodatkowa rada: Zapisz zdanie


Jeśli istnieje zdanie, którego często używasz lecz wciąż nie możesz zapamiętać, ustaw je jako tapetę na swoim telefonie. 📲


Za każdym razem, kiedy będziesz sprawdzać swój telefon, zobaczysz to zdanie i w ten sposób szybciej je zapamiętasz.


Poza tym, zawsze kiedy chcesz użyć tego zdania, możesz wyciągnąć swój telefon i je przeczytać na głos. Czytanie tego zdania pomoże Ci śmielej się nim posługiwać i po jakimś czasie nie będziesz miał problemów z jego wypowiedzeniem.


Zacznij mówić już teraz!


Nie czekaj na idealny moment, by coś zrobić - nie ma idealnych momentów. Zacznij ćwiczyć już teraz. Wybierz kilka zdań lub wyrażeń, które już znasz, i zacznij ich używać w codziennym życiu. Używaj ich tak często, jak możesz. 🙏


Jak już do nich przywykniesz, dodaj więcej zdań do swojej listy. Dodatkowo, spróbuj stworzyć nowe zdania ze słowami, które już znasz. Im więcej ćwiczysz, tym będzie łatwiej! 😉
272 views0 comments

Comments


bottom of page