top of page

Jak sprawić, że nauka czasowników będzie o WIELE łatwiejsza?Czasowniki są kluczową częścią języka. I zazwyczaj ludzie nie darzą ich szczególną sympatią, gdyż wszyscy pamiętamy, jak ciężko było zapamiętać te wszystkie formy i czasy na zadanie domowe. Kojarzymy to mniej więcej tak:Ale to wcale nie musi tak być!


Jak ułatwić sobie naukę czasowników


Pewnie już wiesz, że Speakly wykorzystuje specjalną metodę w nauczaniu języków, która stawia nacisk na najbardziej użyteczne słowa. Dzięki temu możesz osiągnąć rezultaty w nauce 4-5 razy szybciej w porównaniu do tradycyjnych metod. Przeczytaj ten wpis na blogu, aby dowiedzieć się więcej. 🚀


Metoda Speakly uczy języków tak szybko, ponieważ nie traci czasu na uczenie rzeczy, których nie potrzebujesz w codziennych rozmowach.


To samo dotyczy czasowników. W rzeczywistości, szkoła nauczyła Cię wielu czasowników i ich form, które są dla Ciebie zbędne. 🤯Bazując na latach doświadczeń i badaniach, przeprowadzonych na tysiącach uczniów, widzimy, że tak naprawdę potrzebujesz tylko małej ilości czasowników i ich czasów, aby mówić w danym języku. 👌


“Mała ilość, to znaczy ile?”, zapytasz.


Według naszych badań, potrzebujesz znać około 50 lub 60 różnych czasowników, aby czuć się pewnie w niemal każdej codziennej rozmowie. A dobra wiadomość jest taka, że Speakly uczy Cię właśnie tych najważniejszych czasowników, abyś mógł ich śmiało używać w różnych sytuacjach! 😎


Skup się na najważniejszych formach czasownikaJak już wiesz, typowa tabelka koniugacji czasownika ma tyle różnych form i czasów, że łatwo się w niej zgubić. ALE jak wspomnieliśmy wcześniej, nie potrzebujesz znać tych wszystkich form i czasów. Tak naprawdę potrzebne są Ci najważniejsze czasy, czyli:


➡️ najczęściej używany czas teraźniejszy,

➡️ najczęściej używany czas przeszły,

➡️ najczęściej używany czas przyszły oraz

➡️ jeszcze jedna forma (na przykład tryb warunkowy, jeśli chcesz “zabłysnąć” w rozmowie). 🤓


To właśnie dlatego radzimy kłaść nacisk na te trzy lub cztery formy, gdy uczysz się ze Speakly. Jeśli je opanujesz, inne czasy staną się mniej istotne w Twojej nauce języka. I to właśnie DLATEGO tabelki gramatyczne Speakly zawierają małą ilość czasów - aby ułatwić Ci naukę czasowników.


Oto, co pomoże Ci ćwiczyć czasowniki ze SpeaklyPowtarzaj te czynności zawsze, gdy zobaczysz nowy czasownik podczas nauki ze Speakly.


1️⃣ Otwórz sekcję “Gramatyka” (klikając w małą ikonkę książki w Strefie nauki) i przejdź do “Tabele”.


2️⃣ Odnajdź tę samą formę czasownika, która jest pokazana w Strefie nauki. Spróbuj rozpoznać, jaki to czas i zapamiętaj go.


3️⃣ Teraz znajdź tę samą formę czasownika, ale w pozostałych czasach. Na przykład, jeśli uczysz się czasu teraźniejszego nous sommes (“my jesteśmy”) w j. francuskim, poszukaj tej samej osoby (np. 1 os. liczby mnogiej “my”) w czasie przeszłym i przyszłym - nous avons été (“my byliśmy”) i nous serons (“my będziemy”).


4️⃣ Poświęć chwilę, aby zapamiętać te trzy formy. Możesz zapisać je w notatniku lub stworzyć własną tabelkę.


5️⃣ Mimo, że wydaje się logiczne, aby zapamiętać wszystkie pozostałe formy, nie rób tego. To zbyt wiele informacji i nie zapamiętasz jej naraz. Po sprawdzeniu tych trzech form wróć do Strefy nauki i kontynuuj naukę.


Jeśli będziesz powtarzać te czynności, możesz być pewien, że masz wszystko, czego potrzeba, aby używać tego czasownika w prawdziwych rozmowach. Pomyśl o tym - znasz już trzy formy, które są NAJWAŻNIEJSZE w codziennych sytuacjach: “my jesteśmy”, “my byliśmy” i “my będziemy”. 😉


Wesołej nauki!


362 views0 comments

Comments


bottom of page