top of page

Dlaczego cały świat mówi po angielsku?
Są 3 powody, dla których tak wiele osób na świecie mówi w języku angielskim.


Imperium BrytyjskiePierwszym oczywistym powodem, dla którego angielski stał się ogólnoświatowy, jest Imperium Brytyjskie i jego wysiłki kolonizacyjne, obejmujące w pewnym momencie około jednej czwartej naszej planety.


Angielski był początkowo używany tylko na wyspach brytyjskich, ale poprzez różne praktyki, takie jak handel z Azją i Afryką oraz bardziej brutalne działania, jak kolonizacja ziem i krajów, język ten się rozprzestrzenił.


Możemy sobie wyobrazić, że nawet jeśli jakiś kraj zostanie skolonizowany, miejscowa ludność nadal będzie posługiwać się swoim rodzimym językiem w codziennym życiu i używać angielskiego raczej w sferze oficjalnej i w biznesie. Co jednak ważne, uzyskanie „właściwej edukacji” w tych skolonizowanych krajach wiązało się ze znajomością języka angielskiego. Stąd też angielski zajął elitarną pozycję języka, którym posługują się ludzie z wyższym wykształceniem. A im osoba była bardziej wykształcona, tym więcej miała władzy. Rezultatem była potrzeba mówienia po angielsku, aby dążyć do bogactwa i dobrobytu.Powojenne Stany ZjednoczoneEra powojennych Stanów Zjednoczonych była czasem rozkwitu przedsiębiorstw i rozwoju handlu międzynarodowego. To ugruntowało angielski jako międzynarodowy język globalnego biznesu. W tym samym czasie amerykański przemysł filmowy i muzyczny zyskiwał popularność za granicą. Wszystkie rodzaje amerykańskiej muzyki, od jazzu po rock’n’roll, zdobyły publiczność na całym świecie. Dzięki temu język angielski stał się nie tylko językiem biznesu, którym był już od wieków, ale także językiem rozrywki.


Rozwój technologicznyPo tym, jak Stany Zjednoczone stały się światowym liderem w biznesie, wynaleziono tam Internet. Przyniosło to postęp technologiczny, jakiego nigdy wcześniej nie widziano, ponieważ większość technologii komputerowej została również opracowana w tym kraju. Wraz z rozwojem sfery technologicznej, język angielski znów zaczął podróżować po świecie.


Z tej samej przyczyny świat nauki jest kierowany przez świat anglojęzyczny. Większość uniwersytetów, które publikują badania, robi to w języku angielskim. Stając się narzędziem rozprzestrzeniania innowacji na całym świecie, język angielski ugruntował się jako światowy lingua franca tudzież wspólny język.

1,348 views0 comments

Commentaires


bottom of page