top of page

Czy jestem za stary(a) na naukę nowego języka?
Mamy wielu inspirujących 70-, 80, a nawet 90-letnich uczniów, którzy szlifują języki obce ze Speakly. Mimo to często natrafiamy na 40-letnie osoby, które powtarzają niesławną frazę “Jestem za stary na naukę języka!” i dodają “Mój mózg nie zapamiętuje już nowych informacji, jestem za stary.” Badania jednak wykazują, że ludzie w dojrzałym wieku również są w stanie uczyć się nowych języków. Różnica między młodszymi a starszymi uczniami wcale nie jest tak duża, jak się wydaje. 😉


Zanurkujmy więc w ten temat, aby pomóc Ci przekonać starszych członków swojej rodziny, że i oni mogą wyruszyć w językową podróż i poznać języki, w których zawsze chcieli mówić!Nauka w dojrzałym wieku - jak to jest?


Mimo, że dzieci uczą się szybciej niż dorośli, badania wykazują, że nauka czegoś nowego (jak np. nauka nowego języka) nie staje się bardziej wydajna tylko z powodu wieku. ☝️


Neuroplastyczność mózgu wskazująca na tempo przyswajania nowych informacji jest wyższa u dzieci niż u dorosłych, lecz to właśnie dorośli wykazują lepsze zdolności w nauce, racjonalizacji i organizacji czasu, dzięki czemu są bardziej efektywni w procesie uczenia się.


W rezultacie, siły się wyrównują - jako dorosły, potrafisz się zmotywować, umiesz znaleźć i naprawić swoje błędy, wiesz jak uporządkować nabytą wiedzę i podejść do nauki świadomie.


Ta myśl jest tym bardziej aktualna, jeśli korzystasz z aplikacji takiej, jak Speakly, gdyż “nadrabia” ona luki w plastyczności mózgu poprzez bardziej wydajne nauczanie języków. 🚀


Mając to na uwadze, badania sugerują, że jeśli podejdziesz do nauki na serio i skupisz się na nauce czegoś nowego, możesz osiągnąć większą produktywność właśnie jako dorosły.Życie pod presją czasu - jak to jest?


Wszyscy jesteśmy zajęci. Badania wykazują, że kiedy dorosły twierdzi, że jest zbyt stary na naukę czegoś nowego, ma na myśli przynajmniej jedną z poniższych rzeczy:

  • “Nie potrzebuję tych zdolności, by przetrwać i jakoś sobie bez nich poradzę.”

  • “Mam dużo zajęć i nauka czegoś nowego nie jest dla mnie priorytetem.”

  • “Jestem już dorosły, więc społeczeństwo nie wymaga ode mnie dążenia do dalszego rozwoju, i dlatego też nie będę tego robić.”

W niemal wszystkich przypadkach poczucie bycia niezdolnym do nauki wyrasta z samozadowolenia i braku motywacji do opanowania nowej zdolności.Co znaczy “nauczyć się” nowego języka?


Dodatkowo w naszym społeczeństwie przekonanie o tym, że “nauka języka zajmuje lata” jest na tyle powszechne, że często powoduje, że nie chcemy nawet zacząć uczyć się nowego języka. ☝️


To ma sens. Jeśli czujesz, że Twój cel jest zbyt daleko, łatwo jest uniknąć podjęcia pierwszych kroków. Patrząc na trasę z perspektywy linii startowej, meta wydaje się być niewyobrażalnie daleko.


Niestety jest to coś, co zostało w nas “zaprogramowane” jeszcze przez system szkolnictwa, które nieświadomie, lecz systematycznie wznieca w ludziach lęk przed nauką nowych języków. Dzieje się to głównie za sprawą systemu oceniania, który skupia się na błędach zamiast na sukcesach. Aby dowiedzieć się więcej w tym temacie, przeczytaj ten wpis na blogu.


W rzeczywistości powinniśmy zrewidować nasze spojrzenie na naukę nowych języków. Przez ponad 6 lat badań przekonaliśmy się, że ludzie mogą poradzić sobie w większości codziennych sytuacji w obcym języku znając zaledwie 1200 jego najpowszechniejszych słów. 😉


Przypuśćmy, że codziennie uczyłbyś się dziesięciu nowych słów (ze Speakly zajmuje to ok. 20-30 minut). Takim sposobem nauczyłbyś się 1200 słów tylko w cztery miesiące. Aby dowiedzieć się więcej o tajnikach szybkiej nauki ze Speakly, sprawdź ten post.


A teraz wyobraź sobie siebie rozmawiającego w języku obcym po czterech miesiącach nauki. Ta wizja wydaje się już osiągalna, prawda? 🚀Trzy powody, dla których każdy dorosły powinien uczyć się nowego języka


Skoro już wiesz, że nauka nowego języka w dojrzalszym wieku nie jest w żadnym stopniu mniej skuteczna niż nauka w młodym wieku, spójrzmy na dodatkowe powody, dla których warto wyruszyć w językową podróż tak szybko, jak to możliwe.


Powód nr 1: Nauka języków pomaga utrzymać mózg w dobrej kondycji


Ogromna ilość badań (oto jedno z nich) sugeruje, że mówienie w kilku językach przynosi pozytywne efekty poznawcze dla naszego mózgu, które mogą nawet chronić przed rozwojem chorób zwyrodnieniowych mózgu, takich jak demencja lub Alzheimer.


To ma sens - nauka nowego języka jest gimnastyką dla mózgu. Ulepsza ona koncentrację, pamięć i inteligencję ogółem. Istnieją nawet badania, które wykazują, że osoby mówiące w kilku językach podejmują bardziej przemyślane decyzje, które nie są oparte wyłącznie na emocjach, ale na racjonalnym myśleniu.


Powód nr 2: Języki otwierają drzwi na świat


Język jest niczym innym jak pojazdem, dzięki któremu możemy odkrywać świat dookoła nas. Jako poliglota mówiący i rozumiejący 7 języków często czułem, że moja znajomość języków grała kluczową rolę w poznaniu kultur różnych państw takich jak Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch oraz innych.


Świat staje się bardziej różnorodny i wspaniały, gdy jesteśmy w stanie “zanurzyć się” w innej kulturze i otworzyć serca ludzi, którzy ją tworzą. I możemy to zrobić nawet z podstawowym poziomem znajomości języka, np. mówiąc “dziękuję” lub wymieniając kilka słów z przechodniem. 😉


Powód nr 3: Nauka nowego języka doda Ci pewności siebie i pomoże Ci pokochać samego siebie


Wiele osób ma skomplikowane relacje z samym sobą. Może to być spowodowane niską samooceną, brakiem pewności siebie lub z powodu innych osobistych nieszczęść.


Nauka nowego języka to świetna okazja, aby na nowo zakochać się w sobie jako człowieku - rozszerzyć swoje horyzonty i zobaczyć, że niezależnie od wieku możesz się rozwijać i odkryć nowe, fascynujące zakątki w swoim rozległym wewnętrznym świecie.443 views0 comments

Comentarios


bottom of page