top of page

5 najbardziej wyjątkowych języków świata

Updated: May 29, 2022
Na świecie używa się obecnie około 6500 języków. Niestety niektóre z najciekawszych i najbardziej wyjątkowych języków pozostają dla nas nieznane, ponieważ potrzebujemy jedynie kilku języków (lub nawet jednego), aby żyć pełnią życia. 🚀


W tym blogu przedstawimy kilka najbardziej niezwykłych języków z całego świata, których używa się po dziś dzień.


1. Silbo Gomero


Ten unikalny język jest używany na należącej do Hiszpanii wyspie La Gomera położonej na zachód od Teneryfy. Sam język jest tak magiczny jak region, z którego się wywodzi:


Co sprawia, że język silbo gomero jest tak wyjątkowy? Otóż, opiera się on wyłącznie na gwizdaniu. Może wydawać się to śmieszne, lecz w rzeczywistości to całkiem praktyczne, gdyż język ów miał za zadanie umożliwić komunikację na przestrzeni do 3 kilometrów w górzystym terenie. I właśnie ta praktyczna funkcja - specjalnie dla osób, pracujących na zewnątrz - pomogła temu językowi przetrwać aż do dzisiejszych czasów. 😉


Krótko mówiąc, Silbo Gomero jest zwykłym hiszpańskim, przeniesionym na uproszczone, gwiżdżące dźwięki.


Niestety język ten stracił swoją popularność w latach 60. XX wieku. Był on wówczas używany głównie przez chłopów i niższą warstwę społeczną, a klasa średnia, nie chcąc być z nimi utożsamiana, zaprzestała go używać. ☝️


Dziś język ten jest chroniony jako unikalny zabytek regionu La Gomera, a miejscowi traktują go jako ważny atut kulturowy. Dodatkowo, UNESCO obiecało chronić ten język jako przykład dziedzictwa kulturowego.


Oto przykład użycia języka silbo:


2. Esperanto


Około 2 miliony osób na świecie mówi w języku esperanto. Może Cię więc dziwić, czemu zamieściliśmy ten język wśród najbardziej niezwykłych języków świata.


Powodem jest to, że esperanto jest sztucznie skonstruowanym językiem. Został on stworzony między 1873 a 1887 r. przez Polaka, Ludwika L. Zamenhofa. Zamenhof pragnął stworzyć łatwy w opanowaniu język, który ulepszy kontakty międzynarodowe i pozwoli ludziom lepiej zrozumieć siebie nawzajem, co ostatecznie miało za cel stworzenie świata wolnego od wojen.


Język ten nie jest oczywiście “wymyślony” od podstaw, gdyż miał być łatwy w nauce. Dlatego też w dużej mierze opiera się na językach indoeuropejskich - czerpie słownictwo z języków germańskich i romańskich, a większość jego gramatycznych struktur opiera się na językach słowiańskich. ☝️


W 1920 r. esperanto odniósł pewien sukces, lecz został przytłumiony przez autorytarne reżimy, które obawiały się, że może on zostać użyty do utworzenia ruchu oporu. Mimo, iż esperanto nie osiągnął zamierzonego celu i angielski to wciąż lingua franca świata, to naprawdę fascynujący język.


Poniżej jest filmik wraz z nagraniem tego zjawiskowego języka:3. Taa (znany też jako !Xóõ)


Ten język również jest unikatowy ze względu na to, jak się go używa, ponieważ większość jego słów zaczyna się od “kliknięcia” - istnieje w nim między 80-160 różnych wariacji tego dźwięku. Około 82% słownictwa w tym języku zaczyna się od dźwięku kliknięcia.


Większość osób posługujących się tym językiem mieszka w Botswanie, kilkaset osób mieszka w Namibii. Ten bogaty język zawiera największą ilość fonemów (dźwięków, które rozróżniają jedno słowo od drugiego), w sumie ponad 100 fonemów: 58 spółgłosek, 31 samogłosek i 4 tony.


4. Język baskijski


Język baskijski owiany jest tajemnicą. Jest on używany w Kraju Basków, rejonie położonym w północnej Hiszpanii. Język ten jest dla wielu bardzo zagadkowy, gdyż językoznawcy nie mogą jednoznacznie stwierdzić, skąd pochodzi ten język.


W rzeczy samej, język baskijski jest używany między dwoma językowymi potęgami takimi, jak Hiszpania i Francja, lecz nie przypomina on żadnego z tych języków. Istnieje więc wiele teorii na temat powstania tego języka, a wśród nich obecnie najpopularniejsza jest taka, że język baskijski pochodzi z większej językowej rodziny która pokrywała niegdyś większość Europy wschodniej, a Baskowie są jedynymi, którzy w niej ocaleli.


Tak czy inaczej, ten język wygląda i brzmi zarówno cudownie, jak i dziwnie - sprawdź wideo poniżej:5. Język arczyński


Używany przez Arczynów w południowym Dagestanie w Rosji, język arczyński jest unikalny, gdyż matematycznie z każdego tematu czasownika można utworzyć 1502839 możliwych form. Cóż… Warto docenić, że hiszpański francuski i inne języki, których się uczysz, mają wiele mniej form do zapamiętania, prawda?


Warto też wspomnieć, że język arczyński najpóźniej doczekał się swojej pisemnej formy. Dopiero w 2006 roku została dla niego stworzona cyrylica.☝️


1,472 views0 comments

Comments


bottom of page